Idea systemu pojawiła się w lipcu 2014 roku. Pierwotna wersja opiewała o prognozy graficzne, wystawiane ręcznie codziennie w godzinach wieczornych i aktualizowanych następnego dnia rano. Mapa obejmowała całe województwo i uwzględniała opady deszczu, śniegu, burze, upały, mrozy, wichury i gołoledź. Ze względu na niewielkie zainteresowanie, oraz brak ekipy koniecznej do regularnego wystawiania prognoz, system zawieszono w listopadzie 2014.

W czerwcu 2016 roku oficjalnie uruchomiono Obserwatorium Burzowe w Lniskach. Idea systemu ostrzeżeń dla Pomorza powróciła, ponownie w formie ręcznych prognoz.

Od października 2016 roku, Obserwatorium w Lniskach zajmuje się tylko ostrzeganiem pogodowym i prezentacją aktualnych danych. W grudniu tego samego roku oficjalnie ruszyły prace nad nową, zautomatyzowaną wersją systemu ostrzeżeń. Wraz z Freyja Studios ustalono formę i zasadę działania, oraz rozpoczęto budowę szkieletu programu zbiorczego.

W połowie grudnia oficjalnie połączono rozwój PSOP z Siecią Obserwatorów Burz, tworząc program KSOM. Wersja ogólnokrajowa będzie dystrybuowana przez SOB, a dane meteo i doświadczenie członków Sieci posłużą do doskonalenia systemu.

W dniach 27.12.2016 – 2.01.2017 gościliśmy przedstawiciela Freyja Studios w celu bezpośrednich konsultacji w sprawie projektu. Podczas kilkudniowej wizyty w Gdańsku, ustalono formę zbierania danych, zakres ostrzeżeń, formę prezentacji danych na poszczególnych etapach rozwoju, oraz ustalono harmonogram.

27. grudnia Freyja Studios otrzymało oficjalną zgodę na wykorzystanie danych do programu synoptycznego. Oznacza to oficjalne rozpoczęcie projektu.

W marcu 2017 ruszyły prace nad systemem dystrybucji danych. Jednocześnie zmieniono koncepcję. Pierwotnie PSOP miał być w pełni autonomiczny. Obecnie to synoptyk musi wystawiać prognozę, jednak w kolejnych miesiącach będzie następować powolna automatyzacja PSOPu.

W ramach PSOP ruszyła zmodernizowana zakładka Ostrzeżenia w czerwcu 2017.

Pierwsze, testowe grafiki do systemu PSOP powstały w lipcu 2017.

Do końca 2017 roku projekt powinien wejść w fazę wdrożenia i zacząć testowo działać na Pomorzu. Wersja ogólnokrajowa zaplanowana jest na przełom 2018 i 2019 roku.