OSTRZEŻENIA GENEROWANE Z POMORSKIEGO SYSTEMU OSTRZEGANIA POGODOWEGO

Typ zjawiska: Intensywne opady śniegu

Obowiązuje: 18.01.2018 17:00 – 19.01.2018 8:00

Prawdopodobieństwo: Wysokie

Opis: Przez Polskę przechodzić będzie dynamiczny niż Frederike, którego centrum najpewniej przetnie kraj w linii Gorzów Wlkp-Biała Podlaska. Na północ od tej linii spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, a na południe silnego wiatru. Mocniej powieje również przed centrum niżu – na linii frontu okluzji. Na Pomorzu będzie to maksymalnie 55 km/h.

W województwie pomorskim, szczególnie na południu i w rejonie Wysoczyzny Gdańskiej, spodziewamy się intensywnych opadów śniegu o natężeniu godzinnym do 2-3 cm i łącznej sumie do 10-12 cm na krańcach południowych. Intensywnie padający śnieg utrudni jazdę, oraz może powodować przerwy w dostawie prądu.

Wydał: Robert Marcinowicz – Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie/Tomasz Szcząchor – Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku, 17.01.2018 22:15


Sześciostopniowa skala ostrzeżeń, oparta o intensywność zjawisk, jest płynna i zależy od czasu trwania zjawiska, oraz od jego szkodliwości w danej połowie roku. Mapy przygotowywane są na kilka godzin przed wystąpieniem danego zjawiska i zdejmowane są kilka godzin po jego osłabnięciu/zaniknięciu.

W okresie od 1. kwietnia do 15. października obowiązuje specjalna skala dla zjawisk zimowych! Szczegóły w zakładce Skala Ostrzeżeń.

Aktualna sytuacja meteorologiczna dostępna w zakładce Pogoda na Żywo.