Obserwatorium Burzowe w Lniskach zapewnia ogólnodostępne usługi meteorologiczne dla rejonu województwa Pomorskiego. Dzielone są one na trzy kategorie:

  1. Ostrzeżenia
  2. Obserwacje
  3. Analizy

Dodatkowo wspólnie z Freyja Studios opracowujemy Pomorski System Ostrzegania Pogodowego.

Ostrzeżenia

Graficzne szacunki prognostyczne obejmujące nadchodzące godziny. Powstają one w oparciu o wyliczenia modeli synoptycznych, skorygowane z lokalną topografią i pomorskim mikroklimatem. Prezentowane są w formie map z zaznaczonymi obszarami zagrożeń.
Ostrzeżenia pogodowe powstają w ramach projektu Meteo Pomorze, który współtworzymy. Część z nich będzie przygotowywana przez naszych synoptyków, a część przez resztę ekipy Meteo Pomorze.
Ostrzeżenia prezentujemy jako mapę zbiorczą na stronie głównej, oraz pełnowymiarową mapę wraz z opisem w podstronie Ostrzeżenia.
W najbliższych miesiącach dodamy opcję ostrzeżeń tekstowych na stronie głównej, oraz drogą mailową. Produkt Ostrzeżenia zostanie wcielony do Pomorskiego Systemu Ostrzegania Pogodowego.

Obserwacje

Jako obserwację uznaje się dokumentację fotograficzną i filmową zjawisk przechodzących przez teren Pomorza, a także zapisywanie ich przebiegu na podstawie zdjęć satelitarnych, obrazów radarowych, czy detektorów wyładowań.
Obecnie obserwacje prowadzimy w dwóch kategoriach:
-Notowanie opadów, temperatur, wiatru i ciśnienia na stacji w Lniskach, oraz w punktach pomiarowych IMGW na Pomorzu.
-Monitorowanie i udostępnianie danych satelitarnych, oraz szacunków modeli numerycznych dla Polski północnej.
W najbliższych latach będziemy próbowali wprowadzić w życie ideę pościgów w terenie i dokładną, naziemną fotodokumentację gwałtownych zjawisk pogodowych na terenie Pomorza. Planujemy również nowcastingową transmisję danych pomiarowych ze stacji w Lniskach, którą będziemy systematycznie rozbudowywać w najbliższych latach.

Na stronie publikujemy dane meteorologiczne z ogólnodostępnych źródeł. Część z nich, takich jak skany radarowe IMGW są przetworzone dla własnych potrzeb, jednak nie przywłaszczamy sobie do nich praw. Działamy zgodnie z Ustawą o ponownym przetwarzaniu danych z sektora publicznego, która weszła w życie 1. stycznia 2017 roku.

Analizy

Po wystąpieniu gwałtownych zjawisk przystępujemy do ich analizy. Przeprowadzamy podsumowanie trasy, siły, zgodności z prognozami, oraz ewentualnych zniszczeń. Analizy dotyczą głównie trąb powietrznych, gwałtownych burz, wichur i wyjątkowo intensywnych opadów atmosferycznych.
Analizy wykorzystywane są do potrzeb wewnętrznych, jednak mogą być one udostępniane na specjalną, uzasadnioną prośbę osób prywatnych i na każdą prośbę struktur samorządowych, firm (zwłaszcza z dziedziny transportu), deweloperów, służb porządkowych, sądów, komisji śledczych, czy dziennikarzy. Najczęściej wykorzystywaną, naszą analizą jest opis bow echo/derecho z 11. sierpnia 2017, którego całą treść opublikowano w Gazecie Wyborczej Trójmiasto.

Pomorski System Ostrzegania Pogodowego

Pomorski System Ostrzegania Pogodowego (PSOP) to nasze najbardziej zaawansowane narzędzie. Zaplanowany na drugą połowę 2017 roku system ma za zadanie opracowywać automatycznie ostrzeżenia meteorologiczne, wykorzystując dane z czterech, niezależnych modeli synoptycznych (GFS, ARPEGE, ICON i KNMI-HILRAM). Tworzony i rozwijany przez Freyja Studios system, ma automatycznie i niezależnie od ingerencji synoptyka ostrzegać o upałach, mrozach, ulewach, czy wichurach. W późniejszej wersji baza ostrzeżeń zostanie rozbudowana o mgły, śnieżyce, a nawet burze i zjawiska im towarzyszące.
System PSOP jest pierwszym etapem znacznie większego programu, ASOM (Automatyczny System Ostrzegania Meteorologicznego) o zasięgu krajowym. Tworzy go również Freyja Studios, dla potrzeb Sieci Obserwatorów Burz.