Wiatr, deszcz i skoki ciśnienia – czekają nas dynamiczne dni

Zapowiadany od kilku dni, silny incydent wiatrowy jest już niecałą dobę od Pomorza. Już w niedzielę rano prędkość wiatru w strefie brzegowej przekroczy 60 km/h, a miejscami będzie dochodzić do 70 km/h. Z biegiem dnia wiatr przybierze na sile. Będzie też chwilami intensywnie padać, a ciśnienie zmienne. W kolejnych godzinach może być jeszcze gorzej.

Polska obecnie znajduje się jeszcze w zasięgu obszaru wysokiego ciśnienia z ośrodkami głównymi nad północno-wschodnim Atlantykiem i rejonem Cypru. W pasie od południowego wybrzeża Francji, przez Szwajcarię, Bawarię, centralne Czechy i Polskę, aż po kraje Bałtyckie i rejon Morza Białego, rozciąga się rozległy front atmosferyczny, na linii którego, w południowych Niemczech i północnej Polsce, powstały płytkie układy niżowe.

Linia ta oddziela masę polarnomorską ciepłą od chłodnej. Pomorze znajduje się nadal pod wpływem masy polarnomorskiej chłodnej, a sam front oddala się na wschód, spychany przez nacierający znad Morza Północnego niż Imke (992 hPa). Za nim już widać powstający, drugi niż, Jira (1013 hPa). Oba powstały jako układy wtórne do znacznie większego, wieloośrodkowego układu niżowego ulokowanego obecnie nad południowo-wschodnim krańcem Islandii i powstały w obszarze silnego prądu strumieniowego, pokrywającego się z linią niestabilnego, obniżonego frontu polarnego.

W ciągu kolejnych 48 godzin sytuacja ulegnie zmianie – ze spokojnej na dość dynamiczną i wietrzną. Niże Imke i Jira będą podążać dalej na wschód, zwalniając nad Górami Skandynawskimi. Imke przyniesie znaczne ilości deszczu, głównie w południowej Norwegii i Krajach Bałtyckich, jednak dość szybko się wypełni, przez co związany z nią wiatr nie będzie bardzo silny. Znacznie ciekawiej wygląda drugi układ – Jira, w centrum którego ciśnienie w rejonie Wysp Alandzkich ma spaść do 983 hPa (w Imke do 996 hPa). Podobnie jak Imke, Jirę poprzedzi front atmosferyczny, niosiący silniejsze opady deszczu, a być może także i silny wiatr (linia szkwałowa). Nie jest jednak przesądzone to, co się dokładnie wydarzy.

Położenie i ciśnienie w centrum niżu Jira we wtorek o 6:00 UTC. Model ICON

Na prognostycznych mapach położenia ośrodków barycznych widać utworzenie nowego, krótkotrwałego ośrodka nad Szwecją z ciśnieniem w centrum w okolicach 995 hPa. Zasili on chwilowo niż Imke, który ma znaleźć się w niedzielę o 12:00 czasu urzędowego (13:00 czasu polskiego) na zachodnim brzegu północnego Bałtyku – w rejonie Wysp Alandzkich. Z kolei z południa Europy widoczne jest wejście wgłąb lądu układów wyżowych blokujących atlantyckie niże. Zwiększy to również kontrast ciśnień nad kontynentem, który odczujemy zwłaszcza w nocy z poniedziałku na wtorek. Związana różnica ciśnień między układami barycznymi spowoduje bowiem wzrost prędkości wiatru, głównie na północy i w centrum kraju.

Niż Jira powtórzy trasę Imke, idąc nieznacznie na północ od poprzedzającego układu. Różnica ciśnień będzie jednak większa, a dodatkowo Jira, ma się pogłebiać nad Bałtykiem, co jeszcze bardziej zwiększy gradient ciśnień, a przez to, prędkość wiatru. W tym momencie pojawiają się jednak rozbieżności w prognozach. Według obecnych wskazań modelu COSMO, prędkość wiatru na północy kraju wynosić ma do 60 – 70 km/h nad morzem do 90 km/h, z kolei według GFS 50 – 60 km/h w głębi lądu i do 80 km/h nad morzem. Model ALADIN widzi do 60 – 70 km/h w głębi lądu, a w pasie nadmorskim do 104 km/h, a ICON 60 – 70 km/h na lądzie do 90 – 100 km/h nad morzem. Rozbieżności pojawiają się również w czasie wystąpienia poszczególnych fal wiatru. O ile pewnym jest, że mocniej powieje przez praktycznie całą niedzielę, to modele ICON i ECMWF widzą w poniedziałek przerwę w wietrze i mocne uderzenie dopiero późnym popołudniem i wieczorem, podczas gdy GFS czy Arpege ciągły, silny wiatr z jedynie nieznaczną utratą impetu w poniedziałek rano.

Maksymalna prędkość wiatru wg. modelu ICON w Bałtyku i północnej Polsce. Wtorek, 6:00 UTC

Na tę chwilę ciężko powiedzieć który model sprawdzi się przynajmniej w 80%, gdyż sytuacja baryczna nad Europejskim obszarem synoptycznym wciąż się zmienia. Kolejne aktualizacje modeli jak i danych obserwacyjno-pomiarowych ulegają ciągłym zmianom. Więcej wiadomo będzie za 24 godziny. Ostrzeżenia na niedzielę zostaną wydane po godzinie 16:00, a na poniedziałek w niedzielę wczesnym popołudniem.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, Dawid Gackowski, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Kościerzynie. Na podstawie modeli GFS, WRF, COSMO, ICON, ECMWF i Arpege.