Sytuacja baryczna w dniu 31.01.2018

Po krótkim osłabnięciu, front polarny ponownie da o sobie znać w postaci pogłębiającej się rynny niskiego geopotencjału. Wyznaczająca jej granicę masa powietrza polarnomorskiego chłodnego zostanie w środę wypchnięta przez ciepły front atmosferyczny, ale nie na długo, bowiem już w nocy ze środy na czwartek, masa powietrza polarnomorskiego ciepłego znowu ustąpi masie chłodnej. Po oddaleniu się niżu Jira (997 hPa) na wschód, jego miejsce zacznie zajmować głębszy układ, Kari (973 hPa), znajdujący się w środę w południe czasu urzędowego (13:00 czasu polskiego) w rejonie Wysp Owczych. W tym czasie Jira będzie już nad Rosją zachodnią, w rejonie Moskwy i Tuły.

W nocy nad Polskę zacznie już napływać powietrze o temperaturze na poziomie 850 hPa wyższej od normy. Maksymalna anomalia nad północną Polską wyniesie około +6 stopni, a w rejonie Podhala nawet +10 stopni. Wieczorem jednak ponownie pojawi się masa chłodniejsza i to aż o 8-12 stopni od tej środowej. Nie oznacza to jednak aż tak drastycznego skoku temperatur na poziomie 2 metrów – ta wyniesie około 3-5 stopni. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na silne zafalowanie prądu strumieniowego w najbliższych dniach. Za sprawą rozbudowującego się w rejonie Azorów, potężnego układu wyżowego, aura w Europie ma się w kolejnych dniach uspokajać, a pofalowany i układający się nad starym kontynentem południkowo prąd strumieniowy, jest tego wyznacznikiem.

Środa rozpocznie się raczej bez deszczu, ale z większą ilością chmur, których z każdą godziną będzie przybywać. Koło południa, od zachodu, zaczną wkraczać opady, które do wieczora obejmą całe województwo. Wiać będzie z południa, wieczorem wiatr jednak zmieni kierunek na południowo-zachodni i zachodni. Wiatr umiarkowany, narastający do silnego popołudniu i wieczorem, głównie na wybrzeżu. temperatura w dzień przeważnie między 3 a 4 stopnie, jednak w nocy czeka nas ocieplenie – temperatura wyniesie od 4-5 stopni w głębi województwa, po 6 lokalnie w pasie nadmorskim. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Gdańsku wyniesie 1009 hPa. Biomet niekorzystny.

W czwartek pogoda nieco się poprawi, a od piątku widać już w rejonie opady śniegu. Ciekawie wygląda noc z piątku na sobotę, oraz sobota, kiedy to może tego śniegu spaść sporo, zwłaszcza na Pojezierzu Pomorskim. Model GFS nadal widzi umiarkowane opady białego puchu na początku przyszłego tygodnia, ale do prawdziwej zimy nam jeszcze daleko.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie. Na podstawie modeli UMPL, HRWRF, ARPEGE, HILRAM, COSMO, ECMWF, ICON, GFS i Aladin