Sytuacja baryczna w dniu 29.01.2018

Zapowiadany niż Imke, podzielił się na dwa ośrodki. Pierwszy z nich (obecnie 1000 hPa) wypełnia się powoli nad północnym Bałtykiem. Jego obecność zwiększyła jednak kontrast ciśnienia nad Europą centralną i częściowo wschodnią, przez co notujemy wzrost prędkości wiatru, zwłaszcza na wybrzeżu, oraz w górach. Drugi (992 hPa) ośrodek z kolei „odbił się” od Gór Skandynawskich i zmierza obecnie na północ, nieznacznie wzmagając i tak już dość mocny prąd strumieniowy. Niż ten zgodnie z prognozami ma się wypełnić jutro popołudniu, kiedy to zostanie wchłonięty przez kolejny, głęboki ośrodek ulokowany obecnie nad północno-wschodnią Kanadą. Na uwagę zasługuje jednak kolejny niż wtórny – Jira (993 hPa), który obecnie jeszcze jako płytki ośrodek, pogłębia się na linii frontu polarnego, zasilany silnym prądem strumieniowym, oraz związanym z nim obszarem podwyższonej wirowości środkowotroposferycznej.

Po przejściu w godzinach nocnych i rannych frontu okluzji z opadami deszczu i silniejszym wiatrem, nad Polskę napływa masa powietrza polarnomorskiego chłodnego, która jest już wypierana przez masę cieplejszego powietrza polarnomorskiego ciepłego. Linia bezopadowego frontu ciepłego wkracza właśnie nad Polskę i w godzinach nocnych obejmie on swoim zasięgiem niemal cały kraj. W momencie przecinania linii brzegowej front jednak powinien wykształcić już strefę opadu. Za nim postępować będzie jednak front chłodny z kolejną porcją powietrza polarnomorskiego chłodnego, bogatego w wilgoć i niosący silniejszy wiatr, prawdopodobnie mający wbudowane linie szkwałowe. Wiatr nasili się popołudniu, lecz jego maksimum przypadnie najpewniej w nocy.

Dzień będzie ciepły, ale wietrzny i w wielu miejscach z przelotnymi opadami deszczu. Szczególnie dużo opadów będzie rano, oraz wczesnym popołudniem i wieczorem. Zachmurzenie będzie duże do całkowitego, malejące dopiero wieczorem. Wiatr silny i porywisty, na wybrzeżu do 90-95 km/h, co oznacza drugi stopień ostrzeżenia przed wiatrem. W głębi województwa do 70 km/h. Wiać będzie z zachodu, wieczorem z północnego zachodu, co przy niskim stanie wody w Bałtyku nie grozi cofką, lecz stany wód w rzekach mogą wzrosnąć do wysokich. Najsilniej ma wiać popołudniu i wieczorem. Temperatura przeważnie 7-8 stopni, lokalnie do 9. W nocy od 2-3 na lądzie do 4 nad samym morzem. Z powodu wiatru, temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Gdańsku wyniesie 1008 hPa. Biomet niekorzystny.

Wtorek również wietrzny, jednak porywy będą już słabsze. W środę też może mocniej powiać. Od czwartku sytuacja się uspokoi. We wtorek zacznie się ochłodzenie, mogą też wtedy wystąpić opady śniegu, być może konwekcyjne. W środę z kolei śniegu lub śniegu z deszczem może być sporo. Kolejne dni to dodatkowe porcje śniegu, oraz chłodna, a od końca tygodnia wręcz mroźna aura. Prognozy długoterminowe wskazują na rozbudowę rozległego wyżu w rejonie Wysp Brytyjskich, który miałby ściągać do centralnej i wschodniej Europy mroźne powietrze arktyczne. Choć jest jeszcze ponad tydzień, to już teraz sytuacja zapowiada się ciekawie.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku. Na podstawie modeli UMPL, HRWRF, ARPEGE, HILRAM, COSMO, ECMWF, ICON, GFS i Aladin