Sytuacja baryczna w dniu 27.01.2018

Polska obecnie znajduje się w zasięgu tak zwanego siodła barycznego znad Rosji oraz Atlantyku, otoczona układami wysokiego ciśnienia. Z kolei od północnego zachodu i południa obszaru Morza Śródziemnego ulokowane są układy niskiego ciśnienia. Zapewnia nam to stabilną aurę na najbliższe godziny. Napływa ciepła masa powietrza polarnomorskiego. W sobotę nadal będziemy w zasięgu układu wyżowego, a nad Alpami utworzy się kolejny, mobilny wyż (1032 hPa). W kolejnych godzinach z północnego zachodu nasuwać się będzie zatoka niskiego ciśnienia, związana z głębokim układem niskiego ciśnienia nad Atlantykiem. Ciśnienie zacznie powoli spadać. Nadal napływać będzie ta sama masa powietrza polarnomorskiego.

Przez cały dzień utrzymywać się będzie zachmurzenie duże lub całkowite, jednak miejscami, zwłaszcza na południu, mogą pojawić się przejaśnienia. Możliwe lokalne, słabe opady, głównie w pierwszej połowie doby. Nadal wiatr będzie słaby i bardzo słaby, przez co ponownie mogą pojawić się zamglenia i mgły, lokalnie bardzo gęste, przechodzące w mżawkę. Wiać będzie głównie z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. Temperatura przeważnie w okolicach 4-5 stopni w dzień i 2-3 w nocy, nad morzem do czterech. Ciśnienie będzie rosnąć, w południe w Gdańsku wyniesie 1028 hPa. Biomet obojętny do korzystnego.

W nocy z soboty na niedzielę ciśnienie zacznie spadać i ponownie pojawią się opady. Wzrośnie również prędkość wiatru. Na otwartym morzu porywy mogą przekraczać 80-90 km/h, a nad lądem 60-70 km/h. W poniedziałek wiać będzie jeszcze mocniej – według wstępnych prognoz do 80-90 km/h, a nad morzem ponad 100. Do wtorku czekają nas silny wiatr i opady, spokojniej zrobi się we wtorek, ale już w środę ponownie zacznie padać. Kolejne dni zapowiadają się już z mniejszą ilością deszczu i słabszym wiatrem, możliwe też będą zimowe akcenty, ale póki co powrotu prawdziwej zimy nie widać.

Opracowanie: Dawid Gackowski, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Kościerzynie, Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku. Na podstawie modeli UMPL, HRWRF, ARPEGE, HILRAM, COSMO, ECMWF, ICON, GFS i Aladin