Sytuacja baryczna w dniu 25.01.2018

Polska dostaje się pod obszar obniżonego ciśnienia, moderowany przez wieloośrodkowy układ niskiego ciśnienia Helene (975 hPa), ulokowany nad północną Skandynawią. Związany z ośrodkiem centralnym, rozległy front chłodny, zaczyna falować, stwarzając warunki do rozwoju nowego, płytkiego niżu nad wschodnią Francją. Z tego powodu front przestanie być jednolity i dostaniemy się pod obszar oddziaływania ciepłego wycinka. Związane z nim nieznacznie cieplejsze powietrze polarnomorskie ciepłe, zatrzyma napływ chłodnej masy polarnomorskiej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na niemal stacjonarny charakter frontu, jak i relatywnie niską ilość opadów z nim związaną. Z powodu silnej konkurencji ze strony wyżu Christian (1032 hPa), obszar niskiego ciśnienia obejmie jedynie część północną Polski, a w najbliższych dniach nastąpi blokada baryczna.
Przez całą dobę aura będzie zbliżona – pochmurna i deszczowa ze znikomymi szansami na przejaśnienia. Śnieg będzie bardzo szybko topniał, a opady będą dodatkowo przyspieszać ten proces. Największe szanse na deszcz wystąpią między 5:00 a 12:00, oraz wieczorem. Najwięcej deszczu – do 5 mm spadnie na południowym zachodzie. Temperatura w dzień przeważnie w okolicach 4-5 stopni, lokalnie do 6. W nocy od 1 do 3, miejscami 4. Wiatr silny, z południa i południowego wschodu, nad morzem do 55 km/h. Ciśnienie będzie rosnąć, w południe w Gdańsku wyniesie 1014 hPa. Biomet niekorzystny do obojętnego.

Piątek również deszczowy i pochmurny. Od weekendu więcej słońca, ale za to wietrznie. Przełom tego i przyszłego tygodnia może być bardzo wietrzny – wstępnie na linii brzegowej widać porywy do 90-100 km/h! Od środy widać ochłodzenie i potencjalny, kolejny dynamiczny niż z intensywnymi opadami śniegu na północy Polski w nocy ze środy na czwartek.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku. Na podstawie modeli UMPL, HRWRF, ARPEGE, HILRAM, COSMO, ECMWF, ICON, GFS i Aladin