Sytuacja baryczna w dniu 14.01.2018

Tak jak pisaliśmy w specjalnej prognozie na XXVI Finał WOŚP, głównym układem dominującym nad Europą jest rozległy wyż Borchart (1042 hPa), ulokowany nad rejonem Tweru, Wielkich Łuków i Nowogrodu Wielkiego w północno-zachodniej Rosji. Obecność tego układu w tym miejscu powoduje napływ suchej, ale też i mroźnej masy powietrza kontynentalnego, które wędruje do Europy centralnej i wschodniej znad Syberii i Kazachstanu. Wyż nieprzerwanie będzie dominował przez całą niedzielę nad wschodnio i centralnoeuropejskim obszarem synoptycznym. Choć na północnym i północno-wschodnim Atlantyku widać już przebudowę pola barycznego z powodu nasilania się głębokiego ośrodka niżowego między Grenlandią i Islandią (933 hPa), to zmianę tą odczujemy dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek. Wtedy to rozległy system okludujących frontów atmosferycznych, po wcześniejszym ochłodzeniu przez masę kontynentalną, sprowadzą między innymi do Polski znaczne ilości opadów, w znacznej większości w postaci śniegu.

 

Noc w większości województwa pogodna, choć miejscami mglista. Mgły utrzymywać się mają w większości do rana, choć lokalnie utrzymają się do południa. Wiatr południowo-wschodni, słaby do umiarkowanego, narastający nad ranem. Wszędzie mroźno – od -6/-7 stopni w głębi województwa, po -3/-4 nad samym morzem.

W ciągu dnia niewiele cieplej, choć słońca będzie dużo. Termometry pokażą maksymalnie od -4 do -1 stopnia. Początkowo na południu i wschodzie Pomorza mgliście, z biegiem dnia się wypogodzi. Wiatr umiarkowany, z południowego wschodu. Z powodu porywów dochodzących do 40 km/h, temperatura odczuwalna będzie o 3-5 stopni niższa. Ciśnienie będzie wysokie – w południe w Gdańsku wyniesie 1036 hPa. Początkowo będzie stałe, wieczorem zacznie spadać. Biomet korzystny.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku. Na podstawie modeli UMPL, WRF, ARPEGE, HILRAM, COSMO, ECMWF, ICON, GFS i Aladin