Sytuacja baryczna w dniu 13.01.2018

Nad granicą Rosji i Białorusi, nadal rozbudowuje się potężny wyż Borchert (1045 hPa), sprowadzający mroźne powietrze znad Syberii. Analizując prognozowaną anomalię temperatury na poziomie 850 hPa, wyraźnie widać anomalię ujemną nad niemal całym kontynentem. Silna blokada wyżowa będzie w kolejnych dniach zatrzymywać fronty i układy niżowe zanim te dotrą do lądu. Ma to jednak również niepożądane skutki – brak wiatru sprzyjać będzie wzrostom stężenia zanieczyszczeń, a także powstawaniu długotrwałych mgieł i zamgleń. 
Na uwagę zasługuje także płytka, górna zatoka niżowa, rozciągająca się wzdłuż napływającej, chłodnej masy powietrza. Pod nią temperatura miejscami, głównie w akwenie Morza Czarnego i w Rumunii ma spaść aż o 8 stopni poniżej normy, co oznacza temperaturę na nizinach sięgająca około -10 stopni (dla Rumunii centralnej to o 6-7 stopni mniej niż normalnie). Nie zmienia to faktu, że cyrkulacja powietrza jest dokładnie taka, jaka powinna być u nas w styczniu – silny wyż Rosyjski sprowadza chłodne i suche masy powietrza kontynentalnego do większej części Europy.

Noc na Pomorzu nadal mglista i pochmurna, choć w jej drugiej połowie zaczną się rozpogodzenia. Możliwe bardzo słabe opady bardzo drobnego śniegu. Mgły z kolei będą osadzać szadź, która na drogach może miejscami powodować oblodzenie. Wiatr umiarkowany, z południowego wschodu, narastający nad ranem. Temperatura minimalna wyniesie od -7 w rejonie Kartuz, Starogardu i Sztumu, przez -6 w Kwidzynie, oraz w Borach Tucholskich i na południu, zachodzie i północy Kaszub, -5 w Trójmieście i na Pobrzeżach, najcieplej, około -2/-3 nad samym morzem.

W ciągu dnia nieznacznie cieplej – od -3 do -1 stopnia. Wiatr umiarkowany, od godzin południowych słabnący, z południowego wschodu. Początkowo zachmurzenie duże do całkowitego, miejscami z mgłą i zamgleniami, jednak popołudniu powinno zacząć się wypogadzać. Ciśnienie będzie stałe, w południe w Gdańsku wyniesie 1040 hPa. Biomet korzystny.

W kolejnych dniach widać jednak przebudowę pola barycznego – od niedzieli, począwszy od Morza Norweskiego i Skandynawii, zacznie nacierać układ niskiego ciśnienia z rozbudowaną linią frontów. Front będzie stopniowo się wychładzał i we wtorek, wkroczy do Polski, niosąc prawdopodobnie intensywne opady śniegu. Analizując długoterminowe prognozy modeli GFS czy ECMWF, można zobaczyć utrzymujące się od dłuższego czasu, śnieżne fronty połączone z mocno uwodnionymi niżami. Znaczy to tyle, że śnieg jest nie tylko coraz bardziej prawdopodobny, ale też może zostać z nami na dłużej.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku. Na podstawie modeli UMPL, WRF, ARPEGE, HILRAM, COSMO, ECMWF, ICON, GFS i Aladin