Sytuacja baryczna w dniu 1.02.2018

Luty tuż tuż, a wraz z początkiem lutego rusza portal fundacji Meteo Pomorze. Dlatego jutrzejsza analiza sytuacji barycznej będzie dla nas szczególnie ważna. A ta może być ciekawa, przynajmniej według obecnych wyliczeń modeli numerycznych. Przejdźmy jednak do sedna.

Polska obecnie znajduje się w zasięgu ciepłego sektora związanego z powoli wypełniającym się niżem Kari (980 hPa), ulokowanego w czwartek w południe czasu urzędowego w rejonie ujścia Skaggeraku. Po przejściu frontu chłodnego, od rana zacznie ponownie napływać masa powietrza polarnomorskiego chłodnego.

Śledząc prognozy układu pola barycznego nad Europą i północnym Atlantykiem, widać wyraźnie początki budowy rozległego obszaru wysokiego ciśnienia nad północną Skandynawią. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak przewidują to modele średnio- i długoterminowe, to w przyszłym tygodniu czeka nas powrót zimy, ale tym razem w wydaniu mroźnym i raczej z małą ilością śniegu. Póki co musimy jednak przeczekać jeszcze niżową aurę, ale już powoli zaczyna się robić chłodniej. Niż Kari ma się wypełnić w piątek, a wraz z jego zanikiem, zacząć ma napływać masa arktyczna, blokowana obecnie przez Kari, oraz drugi, głębszy niż w rejonie Grenlandii. Obecność rozległego wyżu nad Atlantykiem powoduje z kolei wypchnięcie niżów atlantyckich dalej na północ, gdzie następnie są odbijane jeszcze bardziej w stronę Arktyki przez wyż Skandynawski. Masę powietrza arktycznego można z kolei śledzić na mapach temperatury na poziomie 850 hPa. Zaznacza się postaci jęzora bardzo zimnego powietrza, który w przeciągu najbliższych czterech dni ma objąć rejon całej Skandynawii, Bałtyku, Polski, Krajów Bałtyckich, Białorusi aż po północną Ukrainę i południowe Niemcy.

Po mokrym poranku, pogoda zacznie się poprawiać. Pojawić się mogą jednak przelotne, chwilami intensywne opady związane z rozwojem komórek opadowych w chłodnej, polarnomorskiej masie powietrza. Nie wykluczone są także pojedyncze wyładowania, zwłaszcza w pasie nadmorskim, a także opady krupy śnieżnej. Te jednak występować mogą głównie do południa. Później opady całkowicie zanikną i tak pozostanie również w nocy. Wiatr przeważnie umiarkowany, z kierunków zmiennych z dominacją południowo-zachodniego, który pojawi się popołudniu i wieczorem. Wcześniej ma wiać z zachodu i chwilami z północnego zachodu. Temperatura przeważnie między 2 a 4 stopnie w dzień i -1 – 1 w nocy. Nad samym morzem, oraz na wschodzie województwa nieco cieplej. Ciśnienie będzie powoli rosnąć, w południe w Gdańsku wyniesie 998 hPa. Biomet niekorzystny do obojętnego.

Czeka nas okres stabilizacji w pogodzie i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami to już w niedzielę będziemy mieli na Pomorzu całodobowy mróz. Śniegu będzie mało, ale za to nie widać już silnych wichur. Przynajmniej na razie.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku. Na podstawie modeli UMPL, HRWRF, ARPEGE, HILRAM, COSMO, ECMWF, ICON, GFS i Aladin