Prognoza morska na dzień 13.01. i noc 13/14.01.2018

CZAS OBOWIĄZYWANIA: 13.01.2018 8:00 – 20:00:

PROGNOZA OGÓLNA:
W całym akwenie początkowo zachmurzenie duże do całkowitego z lokalnie gęstymi mgłami, szczególnie na południu i wschodzie akwenu. Jeszcze w godzinach rannych zacznie się wypogadzać w akwenie południowo-wschodnim, jednak dopiero wieczorem znacznie się rozpogodzi. Słabe opady możliwe lokalnie w akwenie północnym i południowo-zachodnim. Temperatura w dzień między -2 a 2 stopnie. Najcieplej na północnym zachodzie – tylko tam temperatura powyżej zera. Najchłodniej w Zatoce Ryskiej – do -4 stopni.

WIATR:
W akwenach południowym i centralnym z południowego wschodu, w północnym z południowego zachodu, a w Zatoce Ryskiej z zachodu. Wiatr słaby do umiarkowanego – maksymalnie do 5-6B w akwenie południowym, w porywach do 7B. Na pozostałym obszarze 3-4 i 4-5B. Wieczorem wiatr osłabnie w akwenie południowo-wschodnim do 4-5B.

FALE:
Najwyższych fal – między 1 a 1,6 metra, spodziewamy się w akwenie południowym. W częściach centralnej i północnej nie będą przekraczać jednego metra, a wieczorem nawet nie dojdą do 0,8 metra.

CZAS OBOWIĄZYWANIA: 13.01.2018 20:00 – 14.01.2018 8:00:

PROGNOZA OGÓLNA:
Zachmurzenie duże w całym akwenie, jedynie we wschodnich i południowo-wschodnich strefach brzegowych możliwe rozpogodzenia. Z biegiem nocy mgły i chmury powinny ustępować, głównie w akwenie południowym i wschodnim. Słabe opady możliwe w rejonie Wysp Alandzkich. Temperatura minimalna sięgnie -3 stopni w akwenie wschodnim, na pozostałym obszarze od 0 do -2. W strefach brzegowych, zwłaszcza wschodnich, lokalnie nawet 4 stopnie mniej – do -7 w głębi zatok Ryskiej i Fińskiej.

WIATR:
Południowo-wschodni w akwenie południowym, w akwenach centralnym i północnym z południa. Prędkość maksymalna wyniesie od 3-4B w akwenach północnym i centralnym, przez 4-5B w akwenie południowym. W akwenie południowo-zachodnim początkowo 5-6B, w porywach do 7B, po północy osłabnie do 4-5B.

FALE:
Niemal całkowity brak wiatru przełoży się na niskie fale, które przez całą noc osiągać będą od 0,3 – 0,7 metra w akwenach północnych, po 0,8 – 1,5 metra w południowych.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, na podstawie modeli WAM, ICON, COAMPS, ECMFW, WRF, COSMO i UMPL