Najgorętsza niedziela stycznia! – prognoza na XXVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

To już 26. edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Fot. materiały prasowe WOŚP

Już jutro w całej Polsce, jak i w wielu miejscach na świecie, po raz 26. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Setki tysięcy wolontariuszy będą kwestować w niemal wszystkich miastach, miasteczkach i wsiach! Specjalnie dla nich, jak i dla biorących udział w licznych imprezach, wydarzeniach sportowych, czy po prostu chcących wrzucić do puszek, przygotowaliśmy specjalną prognozę pogody.

Sytuacja baryczna podobna do wczorajszej – silnie dominował będzie rozległy wyż Borchart (1042 hPa), ulokowany nad rejonem Tweru, Wielkich Łuków i Nowogrodu Wielkiego w północno-zachodniej Rosji. Obecność tego układu w tym miejscu powoduje napływ suchej, ale też i mroźnej masy powietrza kontynentalnego, które wędruje do Europy centralnej i wschodniej znad Syberii i Kazachstanu. Układ nieprzerwanie będzie dominował przez całą niedzielę nad wschodnio i centralnoeuropejskim obszarem synoptycznym. Choć na północnym i północno-wschodnim Atlantyku widać już przebudowę pola barycznego z powodu nasilania się głębokiego ośrodka niżowego między Grenlandią i Islandią (933 hPa), to zmianę tą odczujemy dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek. Wtedy to rozległy system okludujących frontów atmosferycznych, po wcześniejszym ochłodzeniu przez masę kontynentalną, sprowadzą między innymi do Polski znaczne ilości opadów, w znacznej większości w postaci śniegu.

Niedziela zacznie się z umiarkowanym zachmurzeniem i lokalnymi mgłami głównie na południu i wschodzie województwa – w rejonie Starogardu, Chojnic, Kwidzyna, Nowego Dworu, Tczewa czy Malborka. Szybko jednak zacznie się rozpogadzać i do południa bezchmurnie zrobi się praktycznie wszędzie. Niewielkie zachmurzenie i lokalne zamglenia mogą występować jeszcze w rejonie Czarnej Wody i Czerska, tam powinny ustąpić koło południa. dopiero późnym wieczorem zachmurzenie może wzrosnąć w rejonie Człuchowa i Miastka.

Wiać będzie z południowego zachodu, wieczorem wiatr zacznie skręcać do południowego. Będzie słaby do umiarkowanego. najmocniej ma powiać na południowym zachodzie Pomorza – w rejonie Chojnic, Człuchowa, Brus, Bytowa i Miastka, tam w porywach do 40-45 km/h. Szybko się jednak zacznie uspokajać, wiatr będzie się nasilać nad ranem i koło południa zacznie słabnąć. Mocniej – do 50 km/h może powiać nad samym morzem w godzinach wieczornych, począwszy od późnego popołudnia (okolice godziny 18:00), oraz nieco słabiej – do 40-45 km/h, w rejonie Słupska i Lęborka w tym samym czasie.

Poranek będzie mroźny – w większej części Kaszub, Żuław i na wschód do Wisły termometry wskażą około -7 stopni, lokalnie jeszcze mniej. Na mrozowiskach temperatura o świcie może wynieść nawet poniżej -10 stopni. Jeżeli po popołudniowych aktualizacjach wartość ta się utrzyma, najpewniej wydamy komunikat o mrozie. Nieco cieplej – około -5 – -6 stopni wskażą termometry w rejonie Słupska, Lęborka, Wejherowa, Miastka czy Bytowa. Nad samym morzem będzie około -4, najcieplej na Helu – do -2 stopni.

W ciągu dnia niewiele cieplej. W rejonie Kartuz, Starogardu, Kościerzyny, Czerska i Czarnej Wody termometry wskażą maksymalnie -4/-5 stopni, podobnie koło Chojnic i Czarnych. Rejon Trójmiasta, Wejherowa, Nowego Dworu, Kwidzyna, Malborka i Człuchowa – tam około -3, w Słupsku, Lęborku i Krynicy Morskiej -2, a nad samym morzem -1. Wieczorem temperatura ponownie zacznie spadać, osiągając około godziny 21:00 między -5/-6 nad samym morzem, a -7/-8 na pozostałym obszarze. W rejonie Kartuz i Kościerzyny może być wówczas poniżej -8 stopni.

Ciśnienie będzie wysokie – w południe w Gdańsku wyniesie 1036 hPa. Początkowo będzie stałe, wieczorem zacznie spadać. Biomet korzystny.

Opracowanie: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Żukowie, Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz Meteo Pomorze w Gdańsku. Na  podstawie modeli WRF, ICON, ARPEGE, GFS, COSMO i UMPL