Wstępna prognoza na sylwestra – parasol czy śniegowce?

Pokazy pirotechniczne podczas Gdynia Aerobaltic 2017. Fot. materiały prasowe

Noc z 31. grudnia na 1. stycznia to chyba najgłośniejszy czas w roku. Miliardy ludzi świętuje początek roku na całym świecie w blasku fajerwerków i przy dźwiękach muzyki na żywo wykonywanej przez najbardziej znanych wykonawców. Nie inaczej zapowiada się sylwestrowa noc na Pomorzu. W Trójmieście, Słupsku, Kościerzynie i innych miastach w województwie szykuje się szampańska zabawa do samego rana!

Znaczna większość imprez odbywać się będzie w plenerze, a na pewno tam podziwiać będzie można pokazy pirotechniczne. Dlatego tak duże znaczenie w tym czasie ma pogoda. Specjalnie z tego powodu przygotowaliśmy wstępną prognozę pogody na noc z 31.12 na 1.01, abyście mogli zaplanować gdzie i jak świętować!

W nocy z 30. na 31. grudnia do Polski dotrze cieplejsza masa powietrza pochodzenia atlantyckiego, wtłaczana przez południkowy układ niż-wyż, znajdujący się nad północno-wschodnim Atlantykiem i Hiszpanią. Strumień ciepłego i wilgotnego powietrza będzie napędzany przez prąd strumieniowy, potęgowany w pasie od północnego Atlantyku po Polskę i Bałkany przez wspomniane układy baryczne. Zapowiada to zwiększenie się poziomego przepływu powietrza co doprowadzi do wzrostu prędkości zachodniego wiatru w zachodniej i centralnej Europie. Nad południowym Bałtykiem pojawi się niż wtórny, który dodatkowo spotęguje wiatr na północy Polski.

Silnie wiać będzie od sobotniego popołudnia (30.12) do niedzielnego wieczora (31.12), wstępne prognozy mówią o porywach do 80-85 km/h w strefie brzegowej w nocy z soboty na niedzielę i do 50-70 km/h w głębi lądu. W niedzielę późnym wieczorem wiatr znacznie osłabnie i sylwestrowa noc najpewniej będzie bezwietrzna. Niestety pojawia się kolejny problem – deszcz. Ten według wstępnych prognoz może być intensywny, szczególnie na południu i w centrum województwa, w tym w Trójmieście. Stref opadu będzie kilka i możliwe jest, że koło północy deszcz ustanie, co pozwoli nam witać nowy rok przynajmniej przez chwilę w wolnej od opadu aurze. Dominować będzie cieplejsza masa powietrza, przez co o północy termometry wskażą od 3 stopni w rejonie Kartuz, po 4-5 na pozostałym obszarze. Lokalnie na południu (Chojnice, Kwidzyn) i nad samym morzem możliwe 5-6 stopni.

Aura na najbliższe dni będzie dynamiczna i trudno jest nawet teraz, na cztery dni wprzód, dokładnie ocenić jak będzie wyglądać pogoda w konkretnych regionach w momencie rozpoczęcia nowego roku. Dlatego też na oficjalną prognozę należy poczekać do soboty, wtedy przedstawimy Wam prognozę dla konkretnych powiatów, a specjalną prognozę na noc z 31.12.2017 na 1.01.2018 opublikujemy w niedzielę rano.