Święta rozpoczniemy wichurą!

Kolejne aktualizacje modeli klarują sytuację pogodową w okresie świąt Bożego Narodzenia. Niestety nie będą one śnieżne, jak przewidywał to model GFS jeszcze tydzień temu. Może się okazać, że nie tylko będą najcieplejsze od lat (z lokalnymi temperaturami dochodzącymi do 8-10 stopni), ale również zostaną poprzedzone intensywnymi opadami deszczu. Wigilia z kolei rozpocznie się prawdopodobnie najsilniejszą na Pomorzu wichurą w tym półroczu!

Prognozowany we wczorajszej analizie synoptycznej niż (981 hPa), ulokowany obecnie (22.12. godz. południowe) nad Islandią, ma zmierzać na wschód, przecinając północną Skandynawię i Zatokę Botnicką w sobotę. Związany z nim front ciepły, przyniesie w południowo-zachodniej Norwegii intensywne opady deszczu, a w górach śniegu. Lokalnie wystąpią zalania a nawet powodzie błyskawiczne. Układ wytraci sporo wody na Górach Skandynawskich, jednak nadal należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu związanych z tym układem, zwłaszcza w drugiej połowie nadchodzącej nocy.

Sytuacja baryczna w sobotę o 13:00 czasu polskiego

Najmocniej ma padać nad ranem i rano w powiecie słupskim. W części północnej powiatu może chwilami spaść do 4-5 mm deszczu na godzinę, a łączna suma opadu wyniesie około 17 mm w sześć godzin. Lokalnie mogą wystąpić zalania posesji i ulic, oraz utrudnienia w jeździe, zwłaszcza na słabo odwodnionych drogach.

Tuż po osłabnięciu opadów, w sobotę koło południa, zacznie się wzmagać wiatr. Niż podczas przechodzenia przez rejon Lofotów, nadal pogłębiając się, wytworzy prawdopodobnie nad Oslofjorden niż wtórny, który będzie się powoli pogłębiał. Według obecnych prognoz skieruje się trasą na południowy wschód, od Oslo, przez Gotlandię i centralny Bałtyk po Litwę. Oba układy wytworzą znaczny gradient ciśnień między północnym wschodem a zachodem Europy. Choć sytuacja będzie zbliżona do tej z przejścia niżów Grisha i Herwart z końca października, to różnica ciśnień będzie znacznie większa. Obecne prognozy wskazują na falę wiatru, która miałaby się rozpocząć w sobotę (23.12) koło południa i wzmóc się wieczorem.

Maksymalny poryw wiatru wg modelu Swiss w nocy z 23. na 24. grudnia.

Początkowo porywy będą wynosić od 40-50 km/h w głębi województwa, po 70-80 km/h w pasie nadmorskim przy średniej prędkości na poziomie 40-50 km/h. Wieczorem wiatr zacznie ponownie narastać, osiągając maksymalnie do 80-90 km/h w porywie w pasie nadmorskim, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Półwyspie Helskim. Lokalnie w rejonie Helu porywy mogą chodzić do 100 km/h! Również wschodnia część Kaszub może spodziewać się wiatru dochodzącego do 80 km/h, lokalnie do 90, przy prędkości średniej dochodzącej do 50-60 km/h, a na półwyspie do 70 km/h. Na Zatoce, oraz na otwartym akwenie południowego Bałtyku, wiatr może osiągać do 115 km/h, lokalnie do 120 km/h. Wiać będzie z zachodu, w drugiej połowie nocy wiatr skręci do północno-zachodniego.

Wraz z silnym wiatrem, głównie w nocy spodziewamy się intensywnych opadów w północnej części województwa. Akumulacja sześciogodzinna wyniesie lokalnie do 20 mm, co może powodować lokalne podtopienia i zalania, oraz wzrost stanu wód w rzekach do poziomów ostrzegawczych i alarmowych. Wiejący z północnego zachodu wiatr również może doprowadzić do wzrostu stanu wód w rzekach strefy brzegowej, wywołując zjawisko cofki.

Nad ranem wiatr znacznie się uspokoi i rano nie powinien już przekraczać 70 km/h w porywie. Nadal jednak będzie silny, szczególnie na północy i w centrum województwa. W wigilijny wieczór czeka nas jednak kolejna porcja wiatru, tym razem dochodzącego do 70-80 km/h w części północnej i na wschodzie Kaszub, chwilami, nad samym morzem, do 90 km/h. Ta fala wiatru z kolei osłabnie w pierwszy dzień świąt wieczorem. Dopiero drugi dzień świąt ma nam przynieść odpoczynek od wiatru.

Silny wiatr będzie łamał gałęzie, głównie w strefie brzegowej. Możliwe są przerwy w dostawie prądu, a słabe i stare dachy mogą zostać uszkodzone lub częściowo zerwane. Zalecamy przeparkować samochody zdala od drzew, linii energetycznych i billboardów, oraz uprzątnąć lekkie przedmioty z balkonów i ogrodów. Silny wiatr utrudni jazdę, zwłaszcza na otwartej przestrzeni. Mocniejsze podmuchy mogą łamać gałęzie, które będą stanowić zagrożenie na drogach. Możliwe są też utrudnienia w ruchu lotniczym, kolejowym i morskim.

Zalecamy uwzględnić silny wiatr w swoich planach i unikać jazdy w wigilijny wieczór i noc. Należy na zapas naładować telefony i przygotować latarki. W razie wystąpienia szkód, prosimy o informowanie straży dopiero po osłabnięciu wiatru. W wypadku osób rannych zadbajmy najpierw o własne bezpieczeństwo. Zerwane linie energetyczne powinniśmy niezwłocznie zgłosić do straży i służby energetycznej w celu ich zabezpieczenia.