W weekend wietrznie, od jutra wróci też śnieg!

Nadchodzące dni znowu zapowiadają się dynamicznie. Po krótkiej przerwie do wietrznej aury i opadów, którą mieliśmy dzięki wyżowi Yaprak, ponownie dostaniemy się pod wpływ niżu.

Dwuośrodkowy układ niskiego ciśnienia Peter, ma od jutra oddziaływać na pogodę w Polsce. Obecnie ulokowany jeszcze nad Morzem Norweskim, zagłębi się powoli w południową Skandynawię i Bałtyk. Powoli się wypełnia, przez co związany z nim wiatr nie będzie bardzo silny, osiągając nad otwartym morzem do 80-90 km/h, a nad lądem maksymalnie 65 km/h, chwilami do 70. Na Bałtyku sztorm do 7 B, w porywach do 9 B. Mocniej wiać będzie od dzisiejszej nocy do sobotniego wieczora i ponownie w niedzielę popołudniu. Pod koniec weekendu wiatr będzie północny, a w związku z bliskością nurkującego w rejon Zatoki Gdańskiej i Kaliningradu niżu, możliwy będzie rozwój konwekcji wewnątrzmasowej, a wraz z nią chwilami intensywnych opadów deszczu, czy deszczu ze śniegiem, związanych z bałtyckim efektem jeziora i bliskością ośrodka niżowego (cyklogeneza).

Choć ochłodzenie zaczęło się w zasadzie dziś, to silnego spływu chłodnej masy powietrza, spodziewamy się dopiero w nocy z soboty na niedzielę. Widoczne jest doskonale w postaci jęzora chłodu na poziomie 850 hPa. Temperatura na wysokości dwóch metrów ma spaść wówczas do zaledwie 3-6 stopni w dzień i 0-2 w nocy. Dodatkowo już późnym popołudniem i wieczorem w sobotę, możliwe lokalnie opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Najwięcej może go spaść na wschodzie województwa (rejon Kwidzyna, Prabut i Sztumu), oraz w pow. Puckim – tam nawet 6 cm w nocy z poniedziałku na wtorek. Szczególnie dużo śniegu spadnie pod koniec ochłodzenia – właśnie w poniedziałek i we wtorek, zwłaszcza w nocy. Możliwe wówczas będą chwilami intensywne opady białego puchu. Najwięcej śniegu ma spaść w górach – tam do nawet 20-30 cm świeżej warstwy, oraz w centrum i na wschodzie kraju, lokalnie ponad 10 cm.

Od środy zacznie się powolne ocieplenie, które według modelu GFS, ma przynieść na południowym zachodzie Polski nawet 12-13 stopni!