Prognoza na 11./12. listopada – deszcz i „orkan”

Od wczoraj portal Twoja Pogoda rozsiewa plotki o „orkanie Marcin”. Niestety pozostałe portale informacyjne w większości łyknęły fake newsa, bez sprawdzenia w innych źródłach, i po raz kolejny stawiają na kliknięcia i sianie paniki, a nie na rzetelny przekaz…

Już sama nazwa niżu się nie zgadza. Nie jest to Marcin, a Michael, czyli po polsku Michał. Tak przez niemiecką służbę meteorologoczną został nazwany niż wtórny, związany z układem Lemmy. Michael ma pojawić się jutro (10.11) rano w rejonie Oslo i kierować się na wschód, nad centralną Szwecję i Wyspy Alandzkie. W jego centrum ciśnienie spaść ma do około 980 hPa (sobota, 12:00 Local). Niż będzie się dość szybko pogłębiał, lecz będzie wolny, przez co wiatr nie będzie potęgowany, jak miało to miejsce podczas Xaviera i Herwarta. Będzie też znacznie słabszy – w nocy z piątku na sobotę (10/11.11) wyniesie maksymalnie 75 km/h w strefie brzegowej i do 60 km/h nad lądem. Część modeli, w tym WRF widzi jeszcze słabszy wiatr, osiągający maksymalnie 65 km/h w pasie nadmorskim.

Wiatr zacząć ma narastać już najbliższej nocy, jednak bezpośredni wpływ układu Michael odczujemy po raz pierwszy w piątek popołudniu (10.11) z maksimum rano w sobotę (11.11). Następnie w sobotę popołudniu osłabnie, głównie w centrum i na południu kraju, po czym w niedzielę rano ponownie może przybrać na sile, osiągając według modeli GFS i ECMWF do 55-65 km/h na północy kraju. Później wiatr całkowicie się uspokoi. Pojawić się mogą jednak krótkie, silniejsze porywy wiatru, podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych. Michael oddalając się ma bowiem sprowadzić masę powietrza polarnomorskiego, które odczujemy już w sobotę w postaci frontu okluzji z intensywnymi opadami deszczu. Po przejściu frontu spodziewamy się licznych komórek konwekcyjnych wewnątrz masy chłodnej, zwłaszcza na północy kraju. Deszcz ma pojawić się już w piątek, wraz z wcześniejszym, również zokludowanym frontem.

Temperatura również nie będzie rozpieszczać – w sobotę maksymalnie 6-7 stopni, w nocy od 2 na południowym zachodzie i południu do 6 nad morzem. Niedziela podobnie, ale już z większą ilością słońca. Wtedy jednak najpewniej pojawi się więcej komórek konwekcyjnych, a wraz z nimi deszcz, deszcz ze śniegiem lub sam śnieg.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem, oraz ewentualne prognozy burzowe i ostrzeżenia opadowe zostaną wydane dziś wieczorem (czwartek), oraz jutro (10.11) rano.

Poniżej porównanie prognozowanej prędkości wiatru w porywie na 11.11.2017 1:00 (kolejno modele UM 1,5 km, UM 4 km, ECMWF, ICON, ARPEGE, Hilram, WRF UEMS i GFS):