Konwekcyjne opady mieszane i burze nad Bałtykiem.

Późnym popołudniem, oraz w nocy, możliwe będą burze w akwenie południowego Bałtyku, oraz w strefie brzegowej. Napływ chłodniejszej masy, oraz bliskość układu niżowego, stworzą warunki do rozwoju konwekcji wewnątrzmasowej w postaci chmur pionowych, niosących chwilami intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu, silniejsze porywy wiatru, oraz pojedyncze wyładowania.

Rozwoju konwekcji w akwenie południowego Bałtyku spodziewamy się już dziś, późnym popołudniem, natomiast na wodach terytorialnych Polski od godziny 18:00 – 19:00. W pomorski rejon Bałtyku, konwekcja wkroczy około godziny 19:00 – 20:00 na północ od Ustki, Rowów i Łeby. Burz spodziewamy się głównie w nocy, choć te mogą zaistnieć już w godzinach wieczornych, wraz z pojawieniem się strefy konwekcji.

Pierwsze opady konwekcyjne pojawią się w rejonie Łeby około godziny 21:00 i mogą z nimi wiązać się pierwsze, pojedyncze wyładowania. Nie jest jednak wykluczone, że nad zachodnim wybrzeżem zagrzmi godzinę do dwóch wcześniej. Burze mogą pojawiać się mniej więcej do linii Słupsk-Lębork-Władysławowo. Opadów konwekcyjnych spodziewamy się w całym województwie, głównie w godzinach późnowieczornych i nocnych. Formacjom mogą towarzyszyć zjawiska wirowe w dolnej troposferze, objawiające się rotacją chmurową, a nawet lejami kondensacyjnymi lub trąbami wodnymi. Fakt ten potwierdzają prognozowane, umiarkowane i silne uskoki poziome wiatru w dolnej warstwie troposfery (0-3 km), oraz znaczna wilgotność w dolnej troposferze. Ze względu na późną porę, mogą być niewidoczne w mrokach nocy.

Podczas przechodzenia burz, jak i nieaktywnych elektrycznie formacji konwekcyjnych, w postaci rozbudowanych pionowo chmur cumulonimbus, lub wbudowanych chmur pionowych w strefę opadu wieloskalowego, możliwe będą silne porywy wiatru, dochodzące do 50-60 km/h, oraz chwilami intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu, lub krupy śnieżnej. Niektóre modele synoptyczne (GFS, ARPEGE) sugerują niewielką akumulację śniegu na południu i zachodzie Kaszub i w Borach Tucholskich (do około 1 cm), oraz na wschód od linii Wisły (Prabuty, Dzierzgoń, Malbork) – tam do około 1-2 cm. Z kolei dokładniejsze modele (ICON, HILRAM) nie widzą żadnej akumulacji, a jedynie opady deszczu ze śniegiem i szybko topniejącego śniegu. Z kolei WRF widzi opady o akumulacji do 2 cm w centrum Kaszub, które miałyby się pojawić po godzinie 18:00 i zostać z nami niemal do niedzielnego popołudnia.