Ruszyły zbiory orzechów buka – to one mają odbudować lasy po derecho!

Od potężnego derecho z 11. sierpnia minęły trzy miesiące. Życie powoli wraca do normy, lecz wiele osób będzie zmuszona przynajmniej do wiosny mieszkać w kontenerach lub lokalach zastępczych. Również Lasy Państwowe pracują pełną parą, aby jak najszybciej naprawić szkody w drzewostanie. Masowa wycinka uszkodzonych drzew, usuwanie konarów i korzeni to nie wszystko – niebawem ruszą też nasadzenia.

Rozpoczęła się właśnie zbiórka bukwii, czyli orzeszków buka. Mają one posłużyć do odbudowy lasów w obszarze dotkniętym nawałnicą. Zbierane są jedynie nasiona z najdorodniejszych i najzdrowszych drzew, co gwarantuje zdrową i silną sadzonkę. Jest to jednak wyścig z czasem, ponieważ bukwie są przysmakiem dzików, ptaków czy gryzoni.

Starannie wyselekcjonowane nasiona przewożone są do szkółki leśnej w Nadleśnictwie Wejherowo, gdzie na wiosnę zostaną posadzone. Tak przygotowane sadzonki zostaną później posadzone na terenach zniszczonych przez derecho.

Łącznie zniszczone zostało około 10 mln m3drewna, uszkodzone jest 80 tys ha lasów, a aż 40 tys trzeba będzie całkowicie odnowić. W związku z ogromną ilością drewna, które trzeba wywieźć z nadleśnictwa Rytel, zdecydowano się reaktywować nieczynną od niemal 20 lat bocznicę kolejową, z której od tygodnia odjeżdżają pociągi z surowcem. Pociągi pozwolą zmniejszyć obciążenie dróg w rejonie wycinki. Jeden pociąg towarowy to aż 100 ciężarówek z drewnem!