Niż Herwart sieje w Polsce spustoszenie!

Ponad 1000 interwencji straży, setki powalonych drzew, wypadki, przerwy w dostawie prądu oraz dwie ofiary śmiertelne. Taki jest w skrócie bilans przetaczającego się przez Polskę niżu Herwart.

Według informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, strażacy od soboty interweniowali już ponad 1500 razy, a dziś od godziny 8 rano tylko 1000 razy. Niż Herwart najbardziej narozrabiał w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, łódzkim i lubuskim, gdzie bez prądu jest ponad 160 tysięcy gospodarstw.

– Poza usuwaniem powalonych drzew również pompujemy wodę, bo w wielu regionach silny wiatr połączony jest z występowaniem intensywnych opadów deszczu. Są również pozrywane linie energetyczne. Tylko w woj. wielkopolskim w dwóch przypadkach strażacy zasilają respiratory, do których podłączone są osoby chore leżące w domach – mówił w TVN24 rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. mgr Paweł Frątczak.

Niestety Herwart zbiera też śmiertelne żniwo, zabijając dwie osoby- pierwszą był mężczyzna, który w województwie zachodniopomorskim jadąc samochodem uderzył w powalony konar drzewa. Drugą osobą była kobieta z województwa opolskiego na którą powaliło się drzewo.

Choć sam układ opuszcza już (13:20) Polskę, to nadal mamy do czynienia z silnym, północnym wiatrem, osiągającym lokalnie ponad 70 km/h. Wiatr ten, w połączeniu ze znacznymi sumami opadowymi z ostatnich dni, spowodował cofkę. O godzinie 13:00 stany alarmowe były przekroczone w Osłonce, Władysławowie i Miłoszewie.

W kolejnych godzinach przybędzie opadów pochodzenia konwekcyjnego, w tym opadów mieszanych, a wiatr okresami może jeszcze przybierać na sile. Stany wód w rzekach będą jeszcze rosnąć, przez co w wielu regionach Żuław i strefy brzegowej wystąpią podtopienia i zalania. Również na drogach nie jest bezpiecznie, podmuchy utrudniają jazdę, a na drogach lokalnych leżą gałęzie. Miejscami strażacy wypompowują też wodę z zalanych posesji.

Niż Herwart jest niżem wtórnym, związanym układu Grzegorz. Ciśnienie wewnątrz obu wyniosło dziś rano 971 hPa.