Ariane 6 wyniesie jako pierwsze satelity Galileo!

Ariane 6 w wariancie 62. Wizja artystyczna. Źródło: ESA/Arianespace

Niecałe trzy lata dzielą nas od dziewiczego lotu nowej rakiety spółki Arianespace. Ariane 6 zastąpi starszą wersję, a pierwszym klientem będzie Europejska Agencja Kosmiczna.

Nadzorowana przez ESA rakieta Ariane 6 to pojazd nowej generacji z europejskiej rodziny rakiet Ariane. W swój pierwszy, pokazowy lot ma się udać 16. lipca 2020 roku z kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej. Pierwszym klientem nowej rakiety będzie sama ESA, która pod koniec 2020 i na początku 2021 wyniesie nią cztery satelity europejskiej sieci nawigacyjnej Galileo. To krążące na wysokości około 23000 km satelity o masie 750 kg każda.

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała 14. września w imieniu Komisji Europejskiej umowę z Arianespace, dawnym Airbus Safran Launches, na dwa starty po dwie satelity na lot. Oba starty odbędą się w konfiguracji Ariane 62, czyli z dwoma dopalaczami po bokach (wersja lżejsza niż 64 z czterema boosterami). 

Obecna flota Arianespace składa się z rakiet Ariane 5, Vega i Sojuz. Ten ostatni ma zostać użyty, jeśli spółka nie dotrzyma terminu i nie ukończy Ariane 6 w terminie. Do tej pory to w większości Sojuzy wynosiły satelity Galileo na orbitę (14 z 18, pozostałe cztery na pokładzie Ariane 5). Zanim Galileo wystartuje na pokładzie Ariane 6, jej obecna wersja, Ariane 5, wyniesie kolejne satelity w grudniu br. oraz w lipcu 2018.

Równolegle powstaje Vega C, nowsza i bardziej wydajna wersja rakiety Vega. Mają one zastąpić obecną flotę Arianespace i zapewnić ESA, jak i całej Europie, silną pozycję na rynku rakietowym. Trudno będzie jednak konkurować ze SpaceX czy Blue Origin, które w kilka lat osiągnęły więcej niż ESA przez cztery dekady.