Trzeci etap rozbudowy stacji dobiega końca!

Stacja meteorologiczna Lniska kończy właśnie trzeci i ostatni w tym roku etap rozbudowy. Zainstalowane i uruchomione zostały nowe przyrządy, a jeszcze tej jesieni rozpoczniemy całodobową publikację danych online!

Zakończyliśmy właśnie instalację i konfigurację stacji Velleman WS1080 przy klatce meteorologicznej na stacji Lniska. Oznacza to, że od dziś zbierane są całodobowo dane odnośnie prędkości i kierunku wiatru, oraz sumy opadu. Pozostawiliśmy stary czujnik jako dodatkowy wskaźnik, oraz aparaturę analogową jako dodatkowy osprzęt porównawczo-obserwacyjny.

Obecnie prowadzimy obserwacje temperatury i wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, kierunku i prędkości wiatru, oraz sumy opadu za pomocą aparatury elektronicznej, oraz temperatury i wilgotności powietrza, oraz sumy dobowej opadu aparaturą analogową. Najprawdopodobniej od listopada rozpoczniemy również całodobowe publikowanie danych pomiarowych online.

Stacja ta jest dla nas ważnym obiektem. Po pierwsze zbiera dane bezpośrednio z naszej lokalizacji. Po drugie, mając ją na własnym terenie, możemy bezproblemowo ją modernizować, czy też testować różne warianty systemów dystrybucji danych. Najważniejsze jest jednak to, że jest dla nas obiektem testowym dla nowcastingowego ostrzegania w ramach Pomorskiego Systemu Ostrzegania Pogodowego, który docelowo ma korzystać z ostrzeżeń na podstawie modeli, oraz nowcastingu w oparciu o amatorskie stacje i punkty pomiarowe IMGW.

Szczegółowe dane odnośnie stacji możecie znaleźć tutaj>