Potężna awaria globalnego systemu lotniskowego!

Problemy na światowych lotniskach wywołany awarią systemu informatycznego! Fot. Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach

Na stołecznym lotnisku zwołano sztab bezpieczeństwa z udziałem ABW. Uszkodzony został bowiem lotniskowy system teleinformatyczny, koordynujący prace między innymi informacji pasażerskiej, czy łączności. Problemy mają również inne, światowe porty.

Jak informuje portal RMF FM, operacje na Lotnisku Chopina odbywają się zgodnie z planem i nie ma póki co przesłanek ku temu, aby ta sytuacja miała się zmienić. Wcześniej pojawiały się informacje o problemach również na innych lotniskach, w tym w portach w Gatwick pod Londynem, Johannesburgu, Zurychu czy Singapurze. Problemy są również w Waszyngtonie i Paryżu.

W podlondyńskim porcie czas oczekiwania do odprawy wydłużył się o kilkadziesiąt minut, lecz tam system już działa. Tamtejszy zarząd informuje, że problem nie dotyczy systemu sterującego samym lotniskiem, a jedynie zajmującym się obsługą linii lotniczych.

Podobne problemy pojawiły się także we Frankfurcie, gdzie przez około 20 minut występowały problemy z odprawą linii Lufthansa. Z kolei Qantas poinformował, że system Amadeus, koordynujący pracę linii w portach przestał działać. Podobną informację przekazał również Southwest Airlines. Przyczyna awarii nie jest znana.