OsirisREX minie dziś Ziemię!

Porównanie orbit Ziemi i Bennu. Źródło: oficjalna strona projektu OsirisREX

Sonda OsirisREX, której celem jest bliska Ziemi asteroida Bennu, dziś powróci w okolice naszej planety. Celem tego powrotu nie jest jednak lądowanie, ani dostarczenie próbek, a przeprowadzenie tzw. manewru asysty grawitacyjnej.

Wystrzelona 8. września 2016 roku na pokładzie rakiety Atlas V w konfiguracji 411 sonda, została wyniesiona na orbitę heliocentryczną, zbliżoną do ziemskiej. Po ponad roku w kosmosie, sonda zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie 17 tys. kilometrów, aby wykorzystać zjawisko tzw. procy grawitacyjnej i zmienić zarówno nachylenie orbity względem orbity Ziemi, jak i zwiększyć prędkość. To skieruje misję OsirisREX w stronę asteroidy Bennu, na orbitę której wejdzie w sierpniu 2018 roku. Później rozpocznie skanowanie jej powierzchni w poszukiwaniu odpowiedniego do pobrania próbek miejsca. Zbierze od 60 gramów do 2 kilogramów próbek, po czym w marcu 2021 roku opuści Bennu i wróci w kierunku Ziemi. Lądowanie zaplanowano na wrzesień 2023 roku.

Misja OsirisREX jest trzecią po New Horizons i Juno misją programu New Frontiers. Jej celem jest pobranie próbek z asteroidy Bennu i wysłanie ich na Ziemię w kapsule ze spadochronem. Dane zebrane podczas tej misji mogą posłużyć do zaplanowanej na 2025 rok misji załogowej do asteroidy 1999AO10.

Asteroida Bennu jest obiektem bliskim Ziemi (NEO) i obiektem potencjalnie zagrażającym Ziemi (PHA), odkrytym w 1999 roku w ramach projektu LINEAR. Ma średnicę nieco ponad 500 metrów i obiega Słońce w rok i 71 dni. W latach 2169-99 ośmiokrotnie zbliży się do Ziemi. Podczas tych zbliżeń łączne prawdopodobieństwo zderzenia wyniesie około 0,1%.

Przebieg misji można śledzić na bieżąco na jej profilu na Facebooku.

Porównanie jak blisko Ziemi przeleci OsirisREX podczas manewru EGA. Źródło: oficjalna strona projektu OsirisREX