Jutro rozpoczyna się astronomiczna jesień!

Początek astronomicznej jesieni już 22.09! Fot. Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach

Już jutro (22.09) rozpoczyna się astronomiczna jesień, która potrwa do 21. grudnia. Co się wiąże z tą datą?

Ziemia podczas swojej rocznej wędrówki wokół Słońca, zmienia swoje nachylenie względem płaszczyzny orbity. Gdy jest bardziej wychylona półkulą północną w stronę naszej dziennej gwiazdy, wówczas mamy na północy lato, a na południu zimę. W takiej sytuacji słońce w południe góruje w zenicie na Zwrotniku Raka  Analogicznie jest, gdy to półkula południowa jest skierowana w stronę słońca, a dzienna gwiazda góruje nad Zwrotnikiem Koziorożca.

Dokładnie trzy miesiące po maksymalnym wychyleniu półkuli północnej, Ziemia znajduje się w swoistym punkcie równowagi, kiedy to słońce góruje w zenicie na równiku. Tak samo trzy miesiące po przesileniu zimowym. Mamy wówczas zjawisko tzw. równonocy, czyli doby, kiedy dzień i noc trwają dokładnie tyle samo bez względu na to w której części świata jesteśmy. Słońce zachodzi wówczas idealnie na zachodzie, a wschodzi dokładnie na wschodzie.

Tegoroczna jesień astronomiczna rozpocznie się w piątek, 22. września o godzinie 22:02 czasu polskiego.

Oznacza to również początek astronomicznej jesieni, która potrwa do 21. grudnia. Jesień kalendarzowa z kolei rozpocznie się 23. września, a meteorologiczna trwa od 1. września.

Jesień astronomiczną cechuje to, że noc nadal się skraca i trwa dłużej niż dzień. Zima astronomiczna z kolei to również okres dłuższych nocy, lecz te skracają się, aż w końcu 20. lub 21. marca następuje równonoc wiosenna, rozpoczynająca astronomiczną wiosnę. Noc jest krótsza od dnia, a ten nadal się wydłuża, aż do rozpoczęcia astronomicznego lata. Po 21/22 czerwca dzień ponownie się skraca i tak zamyka się coroczny cykl.

Pierwszą jesienną pełnię będziemy mogli podziwiać dopiero 5. października. Ciekawszymi zjawiskami astronomicznymi tej jesieni będą maksima rojów Orionidów (21.10), Leonidów (17.11) i Geminidów (13/14.12). Te ostatnie mogą nam dać niezły pokaz, bowiem noc będzie bardzo długa i ciemna (na tydzień przed najdłuższą nocą roku), a same Geminidy potrafią wygenerować średnio do 120 zjawisk na godzinę! Co więcej Księżyc będzie zbliżał się do nowiu (ostatnia kwadra 10.12, nów 18.12) Dodatkowo czeka nas kilka ciekawych koniunkcji, z których najbardziej widowiskowe będą koniunkcje Księżyca i Wenus (18.10, dzień przed nowiem), oraz Wenus z Jowiszem (13.11).

Na Wasze zdjęcia w jesiennej scenerii czekamy na Facebooku, oraz pod adresem biuro@burzelniska.pl